Jak wykonać profesjonalną sesję jedzenia przy użyciu prostego i mobilnego zestawu?

read the post
Zobacz, jak powstała profesjonalna sesja jedzenia przy wykorzystaniu małej ilości sprzętu - lustrzanki z obiektywem, statywu, blendy oraz małego i lekkiego notebooka 2w1 ASUS Transformer T100HA. Właśnie taki zestaw zabrałem ze sobą do Amsterdamu, gdzie wykonałem zdjęcia w lokalnej restauracji nad brzegiem morza.
Przygotowania do wyjazdu i sesji
Do Amsterdamu wybrałem się z żoną odwiedzić znajomych. Chcieliśmy trochę odpocząć, zmienić otoczenie, ale nie mogło zabraknąć akcentu fotograficznego. Tyle, że tym razem to była podróż raczej skromna i budżetowa — chcieliśmy uniknąć zabierania dużych walizek, masy sprzętu. Z różnych względów musiałem jednak zabrać pełnoklatową lustrzankę i obiektyw 70–200 mm f/4. Ten zestaw można oczywiście zamienić na coś mniejszego, jak np. bezlusterkowca z małym szkłem.
Od początku wyjazdu byłem czujny, którą lokalizację wybrać. Na początku myślałem, że to będzie gdzieś w Amsterdamie. Pierwszego dnia poszliśmy zrelaksować się i porozmawiać na plażę w małej nadmorskiej miejscowości Noordwijk. Idąc w stronę plaży zauważyłem ładną restaurację przy plaży De Zeemeeuw (http://www.zeemeeuw.com/ )
sopotnicki.com
sopotnicki.com
sopotnicki.com
Od razu zauważyłem, że stoliki mają świetną, autentyczną strukturę starego drewna i faktycznie czas zrobił z nimi swoje. Do tego różne ciekawe dodatki, które mogą posłużyć jako tło. “Idźcie na plażę, zaraz do was dołączę” i od razu poszedłem porozmawiać czy byliby chętni udostępnić stolik, trochę przestrzeni i kilka potraw do wykonania sesji fotograficznej i poradnika video. Zostałem skierowany do menadżera restauracji, który był bardzo miły, dopytał o szczegóły i stwierdził, że szef jest miłośnikiem fotografii, więc pewnie nie będzie miał nic przeciwko. Potem wymiana e-maili, wstępne ustawienie terminu za 2 dni…
© Jacek Sopotnicki / sopotnicki.com
Domyślacie się, jak bardzo się ucieszyłem, gdy tego samego dnia po południu dostałem wiadomość, że czekają na mnie w czwartek o 14:00.

Realizacja zdjęć
Baterie naładowane, karty SD czyste, sprzęt spakowany, cały oprogramowanie w notebooku ASUS Transformer T100HA zainstalowane. Wyszukaliśmy nasz ulubiony zorany czasem i morskim powietrzem stolik i zabieramy się za rozkładanie całego sprzętu. Za chwilę od strony kuchni dostajemy informację, że kilka potraw do fotografowania jest już gotowych. Wyglądały świetnie! Poszedłem do kuchni zrobić kilka ujęć. Kucharz mieszał sos - “…you do it like a pro…” w odpowiedzi słyszę - “możemy rozmawiać po Polsku, jestem Wojtek”. Tak oto poznałem świetnego kucharza, który zaczynał swoją karierę wiadomo gdzie — w UK.
Wracam na plan, wszystko jest ustawione, żona za kamerą, zapinam mikrofon i zaczynamy. Praca przebiegała gładko, światło wyśmienite, komunikacja między Canonem EOS 5D Mark III a ASUS T100HA bezproblemowa. Komfort podglądu kadru w live view na 10-calowym ekranie to prawdziwy luksus (pamiętając, że jesteśmy w podróży). Wszystkie fotografie od razu zaimportowane do Ligtrooma za pomocą funkcji ‘watched folders’. Rezultaty świetne, a w głowie jedna myśl — czemu wcześniejszych sesji jedzenia czy produktów nie realizowałem tą samą techniką?
© Jacek Sopotnicki / sopotnicki.com
© Jacek Sopotnicki / sopotnicki.com
© Jacek Sopotnicki / sopotnicki.com
Zaraz po sesji, na koszt lokalu, dostaliśmy wyśmienite potrawy do zjedzenia (wszystkim zainteresowanym polecam szczególnie antrykot cielęcy i ser kozi w cieście — pycha), a w międzyczasie ASUS T100HA eksportował obrobione zdjęcia zapisane w formacie RAW do plików wyjściowych jpg.
sopotnicki.com
sopotnicki.com
sopotnicki.com
Po posiłku wspólnie obejrzeliśmy zdjęcia z załogą De Zeemeeuw. Jak widać, mogłem odczepić ekran notebooka, tym samym zamienić go w tablet z dotykowym ekranem. Świetne, praktyczne rozwiązanie, które może sprawdzić się w pracy z klientem.

SPRZĘT WYKORZYSTANY DO SESJI:
  • Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 5D Mark III
  • Obiektyw 70–200 mm L f/4.0
  • Notebook 2w1 ASUS Transformer T100HA
  • Statyw Vanguard Veo 265ab
  • Mała blenda / szara karta
  • Dyfuzor 120 cm


sopotnicki.com

46 photo galleries